Jak wybrać odpowiednie wino: 8 wskazówek, które sprawią, że Twoje następne zamówienie będzie sukcesem

Istnieją setki podkategorii wina do zbadania, od czerwonych i białych po wina bąbelkowe i wzmacniane. Ale przy tak wielu opcjach, skąd wiesz, które z nich są dla Ciebie odpowiednie? Jeśli jesteś początkujący w temacie wina lub organizujesz wkrótce przyjęcie, wybór odpowiedniego wina może być przytłaczający. Na szczęście jest to łatwiejsze niż myślisz. Przeczytaj 8 wskazówek, dzięki którym Twoje następne zamówienie będzie sukcesem.

Wybierz swój styl wina

Czy to niezobowiązująca kolacja z przyjaciółmi, czy elegancki romans ze współpracownikami biznesowymi, jest wiele okazji do podawania wina. Wybierz to najbardziej odpowiednie do okazji i pij je z dumą. Oto kilka stylów wina, które pomogą Ci w tej decyzji: – Wina spokojne – Są to wina wytwarzane z winogron, które nie są poddawane fermentacji, dlatego są zazwyczaj klarowne, wytrawne i gładkie. Nadają się do popijania w temperaturze pokojowej, z potrawami, które nie wymagają sosu. – Wina musujące – Wina musujące są produkowane z tych samych owoców, co wina spokojne, ale są fermentowane, a czasem nawet oczyszczane z dwutlenku węgla, aby nadać im spritz. Zazwyczaj podawane są schłodzone i stanowią doskonały wybór na przyjęcia. – Wina wzmacniane – Wina wzmacniane są produkowane z winogron, które zostały poddane fermentacji, a następnie wzbogacone o różne dodatki, takie jak brandy lub spirytus. Są zwykle bardziej alkoholowe niż wina spokojne, ale nie muszą być spożywane schłodzone.

Decyduj się na okazję

Zanim w ogóle pomyślisz o tym, jakie wino zamówić, najpierw ustal, kiedy będzie ono serwowane. Wiedza o tym, kiedy będziesz pił i z kim, pomoże Ci wybrać odpowiednie wino na odpowiednią okazję. Być może będziesz chciał podać czerwone wino do kolacji ze stekiem lub wino musujące do tortu urodzinowego. Dodatkowo, decydując o tym, kiedy podać wino, weź pod uwagę normy społeczne. Czy wypada podawać wino do posiłku, czy można je zastąpić napojem bezalkoholowym? Warto unikać podawania wina do śniadania lub lunchu, ponieważ są to zazwyczaj pory, w których ludzie czują się zbyt syci na alkohol.

Bądź wybredny co do ceny

Jak większość rzeczy, istnieją drogie wina i tanie wina. Ale skąd wiesz, które jest które? Zazwyczaj można to stwierdzić po cenie na etykiecie. Drogie wina mają zazwyczaj wyższy procent alkoholu przez objętość (ABV), co oznacza, że są zazwyczaj mocniejsze w alkoholu. Być może myślisz, że butelka taniego wina powinna kosztować mniej, ale nie zawsze tak jest. Wyższa cena nie zawsze oznacza lepsze wino, więc pamiętaj o tym przy wyborze następnej butelki.

Poznaj swoją ulubioną odmianę wina

To, co znajduje się w butelce, może być równie ważne jak to, co jest w butelce. Znajdziesz to również wymienione na większości etykiet wina. Jest to prosty sposób na określenie, skąd pochodzą winogrona użyte do produkcji wina. Jeśli jesteś naprawdę ciekawy, możesz również znaleźć listę odmian w Internecie. Aby pomóc Ci rozszyfrować odmianę, wybierz taką, która jest bliska Twojemu krajowi. Na przykład, jeśli jesteś z USA, spróbuj czerwonego wina z włoskiego regionu Piedmont lub białego wina z regionu Prowansji we Francji. Jeśli jesteś z RPA, wybierz odmianę z Niemiec lub Argentyny.

Zbadaj etykietę

Na większości etykiet win znajduje się wiele informacji, nawet jeśli nie jesteś ciekawy odmian i cen. Możesz być jednak zaskoczony tym, jak wiele możesz się dowiedzieć z etykiety butelki. Z etykiety dowiesz się, gdzie wino zostało wyprodukowane, jakie odmiany winogron zostały użyte, nazwę producenta, datę rocznika i wiele więcej. Może również zawierać informacje o użytych winogronach, stylu wina i wszelkie inne informacje, które pomogą Ci zdecydować, którą butelkę zamówić w następnej kolejności.

Sprawdź, czy są znaki kontroli jakości

Niektóre wina wymagają specjalnego traktowania podczas produkcji i możesz zobaczyć na etykiecie znak kontroli jakości, jeśli tak jest. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz podawać wino gościom. Upewnij się, że zamawiasz tylko te wina, które zostały certyfikowane jako bezpieczne do spożycia. Niektóre wina mogą mieć również etykietę kontroli jakości korka, która wskazuje na jakość korka wewnątrz butelki. Jeśli planujesz wystawić butelkę w stojaku na wino, jest to ważna informacja, o której należy pamiętać.

Poproś o radę sommeliera

Twoim najlepszym źródłem informacji o notach degustacyjnych wina i jego wartości jest sommelier. Jest to wyszkolony serwer win, który może pomóc w znalezieniu odpowiedniej butelki i najlepiej ją podać. Sommelier poświęci czas na wyjaśnienie nut smakowych wina, jego pochodzenia i wartości. Mogą one również pomóc w podjęciu decyzji o parowaniu żywności.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o wino, nie ma dobrych i złych sposobów na cieszenie się nim. Czy wybierzesz czerwone czy białe, wszystko zależy od Twoich preferencji. Najważniejsze jest, aby pić odpowiedzialnie. W ten sposób możesz się zrelaksować i cieszyć się unikalnym smakiem każdego wina. Teraz, gdy już wiesz jak wybrać odpowiednie wino, wypróbuj jedną z tych 8 wskazówek, aby Twoje następne zamówienie było sukcesem.