Ser biały półtłusty – ile ma kalorii i jakie wartości odżywcze?

talerz z różnymi serami

Większość z nas niemal zawsze posiada w lodówce spory zapas nabiału. Mleko, jogurty, masło, czy sery to produkty, bez których ciężko wyobrazić sobie codzienne odżywianie. Nabiał, a zwłaszcza różnej maści sery – to produkty, które na naszych stołach goszczą praktycznie każdego dnia. Mimo iż sery np. białe uchodzą za zdrowe, to nie każdy zdaje sobie sprawę z ich wartości odżywczych, kalorii oraz wpływu na organizm.

Wartość odżywcza białego sera

Czy sery białe są zdrowe dla naszego organizmu? Zdecydowanie tak. Sery typu białego mogą pochwalić się zawartością białka, które niezbędne jest dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wyróżnić możemy następujące rodzaje sera twarogowego:

  • ser biały chudy
  • ser biały półtłusty
  • ser biały tłusty

Najbardziej rekomendowany przez szerokie grono dietetyków, jednak jest ser półtłusty, który posiada idealny balans tłuszczu. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ całkowite pozbycie się tłuszczu jest w stanie pozbawić produktów mlecznych tak ważnej witaminy D, która to odpowiada za prawidłowe wchłanianie się wapnia. Zbyt dużo tłuszczu jednak też nie jest dobrym wyborem, gdyż ser taki jest zbyt kaloryczny oraz ciężko się przyswaja. Ser biały półtłusty wartości odżywcze również posiada najlepsze ze swojej grupy, gdyż produkty o mniejszej zawartości tłuszczu posiadają większą zawartość białka, a w większej zawartości ta ilość stosunkowo maleje. Dlatego też zawartość białka twarogu półtłustego będzie z punktu widzenia wartości odżywczej najlepszym wyborem.

Ile kalorii zawiera ser biały?

Dobrej jakości białko jest niezbędne do odpowiedniej budowy nowych tkanek w naszym organizmie, dlatego też powinniśmy zadbać, aby w naszej diecie zawartość białka znajdowała się na odpowiednim poziomie. Wybierając zatem do naszego jadłospisu ser biały twarogowy, jesteśmy w stanie spełnić zapotrzebowanie na białko oraz wzmocnić nasz organizm. Ser biały półtłusty będzie idealnym do tego wyborem. Dla tych, którzy aktywnie liczą każdą kalorię w codziennie spożywanych posiłkach – ser półtłusty również odegrać może bardzo istotną rolę. Choć ze względu na same kalorie wybór twarogu chudego wydaje się trafionym pomysłem – tak biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na białko oraz tłuszcz – po raz kolejny lepiej wybrać twaróg półtłusty nawet przy restrykcyjnej diecie. Zatem ile kalorii ma ser biały półtłusty? Przyjmuje się, iż 100g twarogu półtłustego jest w stanie dostarczyć w przybliżeniu 133 kcal, podczas gdy twaróg chudy dostarczy 100 kcl, a tłusty 177 kcl.

Nabiał w czasach kryzysu

Obecna sytuacja gospodarcza w naszym kraju oraz zaogniające się na świecie konflikty znacznie wpływają na ceny produktów spożywczych, a zwłaszcza nabiału. Każdego dnia obserwować możemy podwyżki poszczególnych produktów w tym właśnie serów białych. Cena sera białego półtłustego jest w ciągłym ruchu, dlatego też warto na bieżąco śledzić wszelkiego rodzaju promocje, czy gazetki supermarketów, aby móc kupić dobrej jakości produkt nie przepłacając za niego więcej niż to konieczne. Choć Polacy z nadzieją weszli w nowy rok, tak na spadek cen będziemy musieli jeszcze poczekać.